Julkisten hankintojen ajankohtaisfoorumi | 12.11.2026 | Clarion Hotel Helsinki ja striimaus

 

Ilmoittaudu tästä


Ilmoittautuminen syksyn tapahtumaan on alkanut!

Meillä on ilo ja kunnia kutsua kaikki julkisista hankinnoista innostuneet, kiinnostuneet ja hullaantuneet kerran vuodessa yhteen. PTCS:n jokasyksyinen tapahtuma, Julkisten hankintojen ajankohtaisfoorumi, järjestetään nyt jo 18. kerran, ja siitä on vuosien saatossa rakentunut hankintakentän ykköstapahtuma. Tätä odotetaan ja täällä kokoontuvat kaikki julkisten hankintojen asiantuntijat, vaikuttajat ja päättäjät.

Julkisten hankintojen ajankohtaisfoorumi järjestetään tänä vuonna torstaina 12.11.2026  Clarion Hotel Helsingissä. Päivän seminaaripuheenvuoroja voi seurata myös laadukkaana striimauksena verkossa.

Tilaisuudessa pohditaan hankintakentän kiinnostavimpia käänteitä, kuullaan huippuasiantuntijoita, verkostoidutaan ja ammennetaan uusia ajatuksia omaan työhön.

Ohjelmassa tänä vuonna:

  • Yksityispuolen ostamisen parhaat temput
  • Digisuvereniteetti julkisissa hankinnoissa – Utopiaa vai tulevaisuutta?
  • Moderni orjuus – Miten torjut sitä hankinnoissa?
  • Direktiiviuudistus – Suurimmat muutokset
  • Myytinmurtajat – Tiesitkö, että näinkin voi hankkia? Esimerkkeinä palveluallianssin joustavat sopimusehdot ja tekoälyn hankinta
  • Vuoden kiinnostavimmat oikeustapaukset -paneeli
  • … ja paljon muuta!

Päivää luotsaa luottojuontajamme Keijo Leppänen.

Seminaaripäivän lopuksi lavalle nousee taikuri, jonka viihdyttävä show myös striimataan. Clarionissa ilta jatkuu cocktail-tilaisuudessa, jossa vaihdetaan hankintakuulumisia ja sulatellaan päivän antia mukavassa seurassa. Tarjolla on juomien lisäksi myös pientä syötävää.

Täällä ovat kaikki hankinta-alan ammattilaiset – ilmoittaudu heti mukaan!

”Tiukkaa asiaa, opin paljon”
”Hankintojen ehdoton ykköstapahtuma Suomessa!”
”Hankintaihmisen unelma”
”Ihan mieletön tapahtuma, ja joka vuosi tätä odottaa!”
”Erinomaiset järjestelyt myös etäosallistujalle”

Viime vuoden tilaisuus keräsi yhteen yli 450 hankinta-alan ammattilaista. Olethan tänä vuonna mukana?

Paikkamäärä Clarionissa on rajoitettu. Striimauksen kautta kaikki halukkaat pääsevät osallistumaan.

Olet lämpimästi tervetullut mukaan!

Esiintyjät

Saila Eskola, PTCS

Saila Eskola, PTCS

osakas, OTM

Pauliina Karinkanta, PTCS

Pauliina Karinkanta, PTCS

toimitusjohtaja, osakas, varatuomari

Roni Kiuru, UpCloud Oy

Roni Kiuru, UpCloud Oy

Head of Public Sector

Tapio Lahtinen, PTCS

Tapio Lahtinen, PTCS

osakas, varatuomari

Jenni Lehtola, Oikeusrekisterikeskus

Jenni Lehtola, Oikeusrekisterikeskus

hankintapäällikkö

Johanna Lähde, Asianajotoimisto Castrén & Snellman

Johanna Lähde, Asianajotoimisto Castrén & Snellman

Head of Public Procurement, asianajaja, LL.M., varatuomari

Mika Pohjonen, Frontia Asianajotoimisto Oy

Mika Pohjonen, Frontia Asianajotoimisto Oy

partner

Jussi Pyykkönen, PTCS

Jussi Pyykkönen, PTCS

osakas, VTM, hallituksen puheenjohtaja

Annukka Sorjonen, Helsingin työllisyyspalvelut

Annukka Sorjonen, Helsingin työllisyyspalvelut

toimitusjohtaja

Suvi Syväranta, HUS

Suvi Syväranta, HUS

LT, erikoislääkäri, radiologia

Pilvi Takala, PTCS

Pilvi Takala, PTCS

perustajaosakas, OTM

Paavo Teittinen

Paavo Teittinen

kirjailija, toimittaja

Keijo Leppänen

Keijo Leppänen

toimittaja, VTM

Toomas Pitkänen

Toomas Pitkänen

taikuri

Ohjelma

Päivän ohjelmarunko – muutokset ovat mahdollisia:

8.30 Aamupalaa ja kohtaamisia Clarionissa
9.15 Aamupäivän puheenvuorot
12.00 Lounas Clarionissa
13.15  Iltapäivän puheenvuorot
16.30  Taikuutta lavalla
17.00 Cocktail-tilaisuus Clarionissa
19.00 Tilaisuus päättyy

Tarkempi ohjelma ja uusia huippupuhujia julkaistaan myöhemmin.

Päivittämällä sivun selaimessa (refresh) näet aina uusimman version ohjelmatiedoista.

Tapahtumapaikka

Clarion Hotel Helsinki
Tyynenmerenkatu 2
00220  HELSINKI

Suosittelemme, että saavut paikalle julkisilla liikennevälineillä.

Raitiovaunupysäkki ”Huutokonttori” sijaitsee aivan hotellin edessä. Raitiovaunuilla 7 ja 9 pääset sujuvasti Rautatieasemalta aivan Clarionin eteen.

Maanalainen maksullinen pysäköintihalli Rokkiparkki sijaitsee noin 450 metrin kävelymatkan päässä hotellilta osoitteessa Välimerenkatu 12.  Pysäköinnin maksamiseen tarvitset EasyPark-sovelluksen.

 

Ilmoittautuminen ja osallistumismaksut

Ilmoittautumaan pääset sivun ylä- ja alareunassa olevista ”Ilmoittaudu tästä” -painikkeista. Ilmoittautumisen yhteydessä sinua pyydämme täyttämään myös laskutustiedot. Kerralla on mahdollista ilmoittaa useampi henkilö samasta organisaatiosta.

Early Bird -osallistumismaksut 31.8.2026 asti:

  • Osallistuminen tilaisuuteen Clarionissa 475€ + alv – huom paikkoja on rajoitetusti
  • Etäosallistuminen verkossa 365€ + alv

Osallistumismaksut 1.9.2026 alkaen:

  • Osallistuminen tilaisuuteen Clarionissa 575 € + alv – ilmoittautuminen päättyy 4.11.2026 klo 8.00 tai heti kun paikat on loppuunmyyty
  • Etäosallistuminen verkossa 435 € + alv. HUOM– ilmoittautuminen päättyy 11.11.2026 klo 8:00.

Ilmoittautumisesi (live-tilaisuus tai etäosallistuminen) voit perua kuluitta 2 viikkoa ennen tilaisuutta eli 29.10.2026 mennessä. Tämän jälkeen tehdyistä peruutuksista veloitamme koko osallistumismaksun. Huomaathan, että voit kuitenkin vaihtaa ilmoittautumisesi toiselle henkilölle ilmoittamalla muutoksesta kurssit@ptcs.fi. Laskut osallistumisesta lähetämme tilaisuuden jälkeen.

Huomaathan, että voit halutessasi vaihtaa live-ilmoittautumisen etäosallistumiseksi. 29.10.2026 mennessä tehdyt muutokset huomioimme osallistumismaksussa.

Yhteystiedot

Lähetä kaikki tilaisuuteemme liittyvät kysymyksesi mieluiten sähköpostitse osoitteella  kurssit@ptcs.fi

PTCS:n tiimi toivottaa sinut tervetulleeksi mukaan!

 

Ilmoittaudu tästä